Ето как лесно и успешно да сприятелите малчугана с останалите играещи там
Снимка: Shutterstock
Може би сте виждали как на детската площадка повечето деца си играят заедно, дори от време на време да се карат или спорят за някоя играчка, а едно или две стоят настрани от тях. Възможно е и едно от тези деца, които не участват в общата игра, да е точно вашето. Което наистина ви кара да му съчувствате силно и да преживявате заедно с него дистанцията.
Има ли лесни начини да преодолеете това и да помогнете на малчугана да се впише сред останалите, за да не стои самотен отстрани?
1. Запознайте се с останалите майки на площадката
Ако вие предпочитате да стоите отстрани и не разменяте нито дума с останалите майки на площадката, със сигурност детето ще попие от вас това поведение и също ще поддържа дистанция от останалите. Може би в момента това не ви се струва проблем, но в дългосрочен план има опасност да го превърне в саможив и самодостатъчен възрастен. Причината е, че детето свиква с това поведение и го приема за естествено. След което ще се държи по същия начин в училище и като възрастен.
Затова, колкото и да не обичате да общувате с непознати, приемете, че майките на площадката са в същата позиция като вас (родител с дете на сходна възраст), поздравете ги, разменете няколко думи, запознайте децата, след което може и да се оттеглите на съседна пейка с книга в ръка. Но ще сте направили най-важното – ще сте приобщили детето към останалите.
2. Носете играчки, към които то не изпитва ревност
Повечето деца не търпят някой да пипа любимите им играчки. Дори този някой да е брат или сестра. Децата на площадката не правят изключение.
Излизайки от дома и вземайки любимата играчка на детето по време на разходката, вие вече правите първата стъпка към конфликта, който може да се зароди, когато стигнете до мястото за игра.
Детето със сигурност няма да иска да отстъпи играчката на другите, което ще провокира сърдене, размяна на обидни реплики, а понякога и сдърпване. В крайна сметка малчуганът, който не си дава играчката, ще бъде отлъчен и никой няма да иска да играе с него. А това ще натъжи и нарани детето. Грешката обаче не е негова, а ваша.
Вместо това, преди за излезете навън, заедно може да изберете какво да носите, с което могат да играят всички. Подчертайте думата „всички“ и му обяснете колко хубаво и интересно е когато си разменят играчките. По този начин научавате детето и да споделя, което е важна стъпка в неговото развитие.
3. Не подкупвайте другите деца, а предложете забавни игри
Има майки, които смятат за необходимо да носят една торба с вредни лакомства на детската площадка, с които да хранят не само своето дете, но и останалите. Не го правят от лоши чувства, така че не бързайте да ги съдите. Но и не правете като тях, защото това нито е полезно за децата, нито е възпитателно. Да не говорим, че сред играещите може да има дете с хранителна непоносимост или алергия и предложената храна да се окаже рискова за него.
А да използвате лакомствата с идеята така да спечелите още приятели на своя малчуган, е изключително грешна. От една страна му показвате как в живота някои неща се случват по един леко нечестен начин, което изобщо не е добър пример. От друга – храната все в един момент свършва и тогава децата отново започват да странят от него, което със сигурност гарантирано няма да му бъде приятно и ще се почувства използвано.
Вместо да подкупвате с лакомства, може да подходите по доста по-различен и успешен начин, предлагайки на децата да им покажете интересна игра, която могат да играят заедно. Това много повече ще им хареса и те с радост ще се включат – кое дете би отказало нещо забавно!
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари